Kobilje 56
9227 Kobilje
Leta 1994 je bilo uresničeno načelo o »zagotovljeni lokalni samoupravi« v Republiki Sloveniji in Slovenija je dobila 147 novih in predvsem manjših občin – po evropskem zgledu z Zakonom o ustanovitvi občin ter o določitvi njihovih območij. Stare družbenopolitične skupnosti (komune, občine), ki jih je bilo do tedaj 62, so tako prenehale obstajati. Državne funkcije, ki so jih pred tem opravljale prejšnje ozemeljsko večje občine, so bile v prehodnem nekajmesečnem obdobju prenesene na upravne enote, lokalne naloge pa so prevzeli – po opravljenem konstitutivnem postopku – novi organi novih občin - samoupravnih lokalnih skupnosti.
Konkretizacija ustavnih določil o uvedbi lokalne samouprave in posledično razpad komunalnega upravnega sistema sta bila predpisana in sta se začela z Zakonom o lokalni samoupravi. Novela zakona iz leta 1994 (13. a-člen) pravi: »Občina ima najmanj 5.000 prebivalcev. Zaradi geografskih, obmejnih, narodnostnih, zgodovinskih ali gospodarskih razlogov sme imeti občina izjemoma tudi manj kot 5.000 prebivalcev.« In prav to zakonsko določilo je bilo odločilno: Občina Kobilje je bila ustanovljena, prepoznana je bila njena posebna geografska in obmejna lega tik ob madžarski meji, predvsem pa njen narodnostni in zgodovinski pomen, saj Kobilje obdajajo dvojezični kraji iz vseh strani. Kobilje, slovenski otok, letos praznuje že 30 let.
Leto 1994 je bilo za Kobilje prelomno in prepričan sem, da so se prelomnosti trenutka, ki ga živijo, zavedali Kobiljčani tudi takrat, zato so uresničili svojo veliko željo po samostojnosti, željo, postati občina. In takrat se je začelo.
Izvoljen je bil prvi župan Pavel Nemet, ki je bil izvoljen za župana kar tri mandate. Izvoljen je bil prvi občinski svet v sestavi: Štefan Trajber, Franc Nemet, Štefan Volf, Emil Bukovec 93, Emil Bukovec 82, Avgust Smej 75, Avgust Gjerek 223A, ki je bi tudi predsednik občinskega sveta, ter Pavel Horvat, edini, ki je bil dolgoletni član občinskega sveta in več mandatov tudi podžupan. Prva garnitura se je lotila osnovnih infrastrukturnih projektov: asfaltiranja cest na sv. Martinu in izgradnje kanalizacijskega omrežja s čistilno napravo. Za začetek izredno velik zalogaj, ki pa ni ostal edini.
Investicije v infrastrukturo so se vršile iz leta v leto, iz mandata v mandat: izgradnja novega vodovodnega omrežja, obnova ulične razsvetljave, adaptacija šole in izgradnja nove telovadnice in vrtca pri OŠ Kobilje, energetska sanacija šole in vrtca, rekonstrukcija gasilskega doma in vzpostavitev Centra za izvajanje kulturne dejavnosti, vzpostavitev Športno rekreacijskega centra, ureditev namakalnega sistema na nogometnem igrišču, energetska sanacija športno stanovanjskega objekta, ureditev novih stanovanj in poslovnih prostorov v zgradbi stare šole, ureditev zbirnega centra, celostna ureditev prometne infrastrukture v središču Kobilja, rekonstrukcija zunanjega igrišča pri šoli, izvedba številnih manjših projektov na področju ohranjanja naravne in kulturne dediščine in še in še.
Po prvih treh mandatih je županovanje prevzel za dva mandata Stanko Gregorec, nato pa še Robert Ščap za naslednja dva mandata. Občinski svetniki, ki so v 30 letih ustvarjali Kobilje, so bili še: Janez Gašparič 27, ki je bil imenovan tudi za podžupana občine Kobilje, Ivan Sajko, Pavel Ferencek 4, Tomaž Ferencek 4, Janez Bukovec 139a, Martin Gjerek, Stanko Antolin, Drago Trajber, Avgust Gjerek 41, Stanko Gregorec, Darko Gjerek, Mirko Berden, Darko Horvat, Saša Fras, Krivec Boštjan, Leon Ferencek, Janez Laci, Matej Puhan, Boštjan Balažic, Boris Nemet, Borut Bukovec, Tomaž Zver, Dominik Ferencek, Bojana Bukovec, Tina Ščap Smej.
Zavedam se, da smo, zaradi priložnosti in hkrati izzivov, na nek način spet na prelomnici. Demografija, ki nam ne kaže najbolje, je bistveni pokazatelj, da ne smemo zamuditi nobene priložnosti, nadaljevati moramo s trudom za razvoj in napredek naše občine.
Čas je, da razumemo sodelovanje in skupno rast Pri tej rasti je ključen občutek do prostora in izbira naprednih idej, tehnologij in rešitev. Trudimo se biti napredni, samooskrbni in trajnostni. Trudimo se za nas in za naše zanamce. Letos je občina prejela certifikat »Mladim prijazna občina«, ki je znak truda za ustvarjanje pogojev za čim lepše življenje mladih. Prejeli pa smo tudi priznanje »Zlati kamen«, ki našo občino uvršča med prizadevnejše občine v Sloveniji.
Kobiljčani imamo željo po razvoju, po moči in znanju ter ustvarjalnosti ljudi našega prostora. Postajamo vse bolj zanimivi za turiste in obiskovalce. K temu prispevamo prav vsi, ki se po svojih najboljših močeh trudimo, da bi bilo naše okolje še bolj zanimivo, lepše in prijazno. Tu mislim na vsa naša društva in posameznike, ki sooblikujejo naš prostor, ki prav zaradi njih diha drugače. Veliko sem med ljudmi in delo, ki ga opravljajo v prid skupnosti, navdušuje in napaja z optimizmom. V našem kraju se lahko pohvalimo s kolesarskimi kakor tudi s pohodniškimi potmi, ki so čezmejno povezane (Eurovela, Jakobova pot, Martinova pot), s številnimi prireditvami in aktivnostmi društev. Vse to odraža bogato aktivnost in željo Kobiljčanov, da spremenimo nekaj na bolje, da nekomu polepšamo dan, da ohranjamo našo bogato kulturno in naravno dediščino, da smo inovativni in razvojno usmerjeni. Ob tej priložnosti se vsem, ki si za to prizadevate, iskreno zahvaljujem za vaš trud in vloženo delo. Občina Kobilje bo ob tej priložnosti podelila občinska priznanja društvom.
Naj ob 30 letnici obstoja Občine Kobilje še posebej izpostavim tudi naš ponos: pričetek izgradnje nove enote Doma starejših na Kobilju. Dolgoletna prizadevanja mojih predhodnikov županov, da bi na Kobilju dobili dom starejših, ideja, ki se je zdela skoraj nedosegljiva, se je končno spremenila v resničnost, uspelo nam je uresničiti dolgoletne želje, da bomo v domači občini vzpostavili ustanovo, ki bo ne le mirno zatočišče marsikateremu občanu v jeseni življenja, ampak tudi vir zaslužka marsikateri občanki ali občanu, saj bo novi dom starejših na Kobilju nudil tudi nova delovna mesta, hkrati pa možnost za razvoj raznih vzporednih dejavnosti, ki bodo podjetnim občankam in občanom nudila nove priložnosti.
Za vse tiste, za katere smo kot občina postali zanimivi in bi se radi preselili k nam, na ta lepi košček severovzhodne Slovenije, pa že pripravljamo pogoje za prijetno bivanje pri nas: na mestu, kjer je nekoč stal stari zadružni dom, bomo postavili novo moderno večstanovanjsko stavbo. Izredna lokacija z neposredno bližino šole, vrtca, cerkve, občine, picerije, trgovine in pošte bo nedvomno nudila vse pogoje za mlade družine z otroci, kakor tudi za tiste brez otrok. Veselimo se vsakega novega občana, vsake nove družine, z odprtimi rokami bomo sprejeli vsakega novega otroka. Naša aktivna društva pa bodo poskrbela za hitro integracijo v utrip Kobilja, to lahko povem z zagotovostjo.
Prepričan sem, da bistvo in vsebino življenju daje pozitivna misel, občutek skupnosti in bližina sočloveka. Veselje in sreča sta rezultat visoke kvalitete bivanja med optimističnimi ljudmi. Ker sem po naravi realist, se dobro zavedam, da si ne moremo privoščiti neuresničljivih vizij in neoprijemljivih sanj. Hkrati pa sem tudi vizionar, saj se zavedam številnih priložnosti za naše Kobilje. Zagrabili bomo za prav vsako, ki nam bo obogatila bivanje v našem kraju. Vsi, ki dihamo s krajem in občino, si želimo, da bi Kobilje ostalo lepo in ponosno, privlačno in prijazno.
Zato kot župan vsem nam, ob zavedanju trenutka, ki ga živimo, želim, da bi v naših očeh še bolj zažarela iskra optimizma, taka kot je sijala vsem tistim, ki so gradili Občino Kobilje skozi trideset let.
Župan Občine Kobilje
Darko Horvat